|
Cum e să scri o carte?
Cumplit. Trebuie să ai idea, să ști cum să o pui pe hârtie. Poate fi clar în capul autorului, dar cititorul nu înțelege nimic. Deci începe calvarul, îți trebuie editori pentru:
Când crezi că ai ajuns la sfârșit începe alt set de probleme:
Apropo de editare: nu știu cum au făcut Rebreanu și Sadoveanu, probabil au avut prieteni care au citit cărțile lor înainte de publicare, erau cercuri literare pe vremea aia. Cât despre cei din vechime, e greu să citești ce au scris, și nu numai pentru că limba e arhaică. Oricum se înțelege ușor dacă e ceva simplu, de genul Vine ploaia bine-mi pare, Ȋn gradină am o floare, Ploaia o va crește mare. Oricum, dacă ai chemare, lupți. Eu mă apropii de final, la publicarea ACESTE VIEȚI. Poza care am pus-o arată cum munceam la carte într-o excursie în luna mai 2023. A fost o excursie cu vaporul în Norvegia și Islanda. Vaporul se mai clătina, așa că mai apăsam între taste, și sistemul lua tasta greșită, ori nici una ori pe amândouă. Așa că a trebuit să-mi citesc cartea de 100 de ori și să depistez toate aceste greșeli. Pe curând,
1 Comment
|
Am descries într-o serie de articole greutățile, frustrările și realizările din Canada, fără să ascund nimic important, căci adevărul pe jumătate e dezinformare. Articolele sunt înlănțuite, și primul e aici :
https://www.eliademoldovan.com/romanian/inceputurile-din-canada |