|
Nu știu cât de populară este opțiunea de a cumpăra cărți on-line, așa că o să descriu cele 2 alegeri pe care un cititor le are.
Fișierul cărții este de tip epub și sunt și alte aplicații care pot citi acesy tip. Cartea nu se poate copia de pe un dispozitiv pe altul, pentru a evita pirateria. Totuși, Amazon permite citirea de pe alte dispozitive (celular, tabletă, calculator) care au instalat contul cu care s-a cumpărat cartea, cu condiția ca Kindle să fie instalat acolo. De fapt Kindle creează o librarie pentru fiecare cititor în baza lor de date, și ține cărțile electronice acolo. Deci, dacă ai cumpărat cartea pe laptop, și vrei să o citești pe celular, se poate, dacă celularul are aplicația Kindle și contul cu care s-a cumpărat cartea instalat. De obicei acel cont este o adresă de email (gmail, yahoo, hotmail, etc.). Deschizi aplicația Kindle și mergi la librăria Kindle (în colțul din stânga sus sunt 3 bare paralele, apeși acolo și ai opțiunea să accesezi librăria ta). Notă : dacă citești o carte, trebuie să o închizi dacă vrei să mergi la librărie și să deschizi altă carte. O carte se poate închide apăsând pe un buton de genul (<), adică, mergi înapoi la librărie. Eu am un cont cu care cumpăr de pe Amazon (este un gmail). Trebuie să menționez că nu știu ce se întâmplă dacă cineva cumpără eBook și nu are cont la Amazon. Poate să o citească pe acel dispozitiv unde a cumpărat, dar nu știu cum ar putea să citească pe alt dispozitiv căci Amazon nu știe că este aceeși persoană. Un alt avantaj cu eBook este că dacă se distrug toate dispozitivele cuiva, poate să-și recupereze cartea de la librăria personală de la Amazon. Eu sunt un maniac în citirea de cărți, și când ies la plimbare, mă opresc ici și colo, și dacă am timp și chef, scot celularul și continui citirea cărții. Mai menționez aici că am un anume credit (ca utilizator) la Amazon căci fac revizii (de cititor) la multe cărți citite și nu mă sfiesc să fiu critic dacă am citit o carte proastă (și dau 1 sau 2 stele).
Mi-am cumpărat propria carte ca să văd cum arată și am constatat că Amazon a tipărit-o cu spații mari între rânduri. Am resetat formatarea, cu distanțe normală între linii și cartea a scăzul la volum la jumătate, deci prețul de tipărire a scăzut (acum e 9.99 dolari USA), la fel și prețul de livrare căci cartea e mai ușoară și volum mai mic.
0 Comments
Leave a Reply. |
Am descries într-o serie de articole greutățile, frustrările și realizările din Canada, fără să ascund nimic important, căci adevărul pe jumătate e dezinformare. Articolele sunt înlănțuite, și primul e aici :
https://www.eliademoldovan.com/romanian/inceputurile-din-canada |